x

EPP-SNT | EPOCERAMIC TOPCOAT – SONKAT

EPP-SNT | EPOCERAMIC TOPCOAT – SONKAT

EPP-SNT | EPOCERAMIC TOPCOAT – SONKAT

TANIM :  İki komponentli katı miktarı yüksek, çok iyi koruma özelliğine sahip bir epoksi poliamid sonkat boyadır. 

KULLANIM ALANLARI : Çelik ve diğer yüzeylerde, yüksek koruma özelliğinden dolayı antikorozif olarak kullanılır.


ÇÖZÜCÜ : Solvent – Epoksi tiner

GÖRÜNÜM : Parlak

RENKLER : Tüm renkler

YOĞUNLUK : 1,3Kg/L (karışım halinde)

KATI YÜZDESİ : Hacimce: % 62 ± 1 (ASTM D 2697-03)

VOC : 331 g/L ( ASYM D 3960-05 )

DEPOLAMA : Yanıcı sıvılar yönetmeliğine uygundur. Serin, kuru ve iyi havalandırılmış yerde muhafaza ediniz.Depolama alanında kesinlikle sigara içilmemelidir, ateş bulundurulmamalıdır.Ambalajdan ürünün sızması durumunda uygun bir emici madde ile amdirilmelidir.

BOYA HAZIRLAMA : Kullanmadan önce mutlaka karıştırmalıyız.  Açık ambalajlar kullanılmamalıdır ve tedarikçi ile temasa geçilmelidir.  Boya hazırlamada iki komponetli olunmasından dolayı karışımın uygun belirtilen oranlarda yapılması çok önemlidir. Belirtilen değerlerden farklı olacak karışım tüm teorik değerleri yanlış kılacaktır.
KARIŞIMIN YAPILMASI: 1.koponent boya ve 2.komponet sertleştirici olarak adlandırılmaktadır. Boya ile sertleştirici hacimce 2:1 oranında karıştırılmalıdır. Örneğin 3lt 1.kopmonet üzerine 1lt ikinci komponet ilave edilmeldir. 2 komponent birbiri ile karıştırılmadan önce ayrı ayrı karıştırılmalıdır. Belirtilen oranda karışım yapılmalıdır. Bu karışım net olmalı, az yada fazla ilave edilmemesine özen gösterilmelidir. Bu karışım yapıldıktan sonra epoksi tiner ile uygulama akışkanlığına getirilmelidir. Problem yaşanmaması için %30 dan fazla tiner ilave edilmemelidir. Airless tabanca ile uygulamada %20-30 aralığında inceltme yapılmalı ve pistole uygulamalarda %30 inceltme oranı kullanılmalıdır. Yapılan karışım 5 dakika boyunca karıştırılmaya devam edilmelidir. Karışım yapıldıktan sonra 7-8 saat ( 20 °C ) arasında tüketim yapılmalıdır. Aksi durumda karışım jel olacaktır ve kullanılmaz hale gelecektir. İki komponent karıştırıldıktan itibaren kuruma reaksiyonu başlamaktadır. Bu sebepten dolayı uygulanacak miktar kadar karışım yapılmalıdır.

YÜZEY HAZIRLIĞI : Yüzeyi yağ ve gresden uygun bir deterjanla temizleyiniz. Kir, toz, tuz ve çamur bulaşmış yüzeyleri, yüksek basınçtaki tatlı su ile yıkayınız. Önerilen aşındırıcı raspa derecesi genellikle Sa2 ½  dir. Ortam şartlarının uygun olmaması durumunda, St 2 seviyesinde temizlik de uygun görülebilir. (ISO 8501-1: 1998) 

UYGULAMA ISISI : Hava ve yüzey ısısının +5 ile +30 °C arasında olmasına dikkat edilmelidir. Bağıl nem değerlerinde sıcaklık kadar önemlidir. Yüzey sıcaklığı çiğlenme noktasının en az 3 °C üstü olmalıdır.

UYGULAMA ŞEKLİ : Aırless veya havalı tabanca ile

UYGULAMA : Boyanacak yüzey hazırlığı yapıldıktan ve boya tanımlandığı şekilde hazırlandıktan sonra uygulamaya geçilecektir. Uygulamada ekipmanda boya hazırlığı kadar önemlidr. Airless sistemler tavsiye edilmektedir.  Airless tabanca için 0,021 inch meme çaplı tabanca önerilmektedir. Basınç ise 150 bar/ 2100 psi. Ancak teorik olan bu değeler ortam şartlarına göre ayarlanmalıdır.

Mutlaka belirtilen oranlarda karışım yapılamalı ve 5 derecenin altında uygulanmamalıdır: Kat üzerine kat uygulaması yapılabilir. 2 kat uygulama için 8 saat beklenmesi tavsiye edilmektedir.
(20°C). Uygulama esnasında, belli aralıklarla karıştırma yapılmalıdır.Uygulama esnasında bir kuru film ölçme cihazı ile yüzey kalınlıları kontrol edilmeli, istenilen kalınlık sağlanamadıysa ek katlar uygulanmalıdır. 64 mikron yaş film tabakası yaklaşık 40 mikron kuru film tabakasına eşittir.

KURUMA SÜRESİ : 200 C ve %65 rölatif nem ortamı düşünüldüğünde,

Toz Tutmama Kuruması Dokunma Kuruması Montaj Kuruması Mekanik Kuruması

Yaklaşık 1,5 saat Yaklaşık 3 saat Yaklaşık 18 saat Yaklaşık 7 gün
BOYANABİLEN ALAN : Tek kat için 40 mikron kuru film kalınlığı ve iki kat için 80 mikron kuru film kalınlığı önerilmektedir. 40 mikron kuru film kalınlığı için 11,90 m2/kg teorik sarfiyattır.
( Kuruma süreleri, havanın ve çelik yüzeyin sıcaklığına,uygulanan film kalınlığına, havalandırma ve çevre şartlarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Hava sıcaklığı düşdükçe, kuruma süresi uzayacaktır )
RAF ÖMRÜ : 4-50°C aralığında , kendi orijinal ambalajında saklandığında, üretim tarihinden itibaren 1 yıldır.

GÜVENLİK UYARILARI : Kullanmadan önce ürün ambalajı üzerinde güvenlik bilgilerine dikkat edilmelidir.Solumayınız , deri ve göz temasından kaçınınız. Ynagına karşı dikkatli olunuz.

TEHLİKE UYARILARI : Yutulduğunda sağlığa zaralıdır. Epoksi esaslı malzemelerin buhar ve sisini solumaktan, sıvının göze ve deriye temasından kaçınılmalıdır. 

Yükleniyor
Yükleniyor...