x

ACR | ACRYLCERAMIC TOPCOAT

ACR | ACRYLCERAMIC TOPCOAT

ACR | ACRYLCERAMIC TOPCOAT

TANIM : Modifiye poliüretan reçine esaslı, alifatik yapılı, iki bileşenli, kalıcı parlaklığı, mekanik ve kimyasal direnci çok yüksek,  uzun ömürlü bir sonkat boyadır.

KULLANIM ALANLARI : Yüksek parlaklık, mekanik, kimyasal direnç, özellikle güneş altında ve açık atmosferdeki sanayi yapıları, güverteler, makina ekipmanları ve taşıt üstü ekipmanlarda kullanılır.


ÇÖZÜCÜ : Solvent – Akrilik tiner

GÖRÜNÜM : Yarı parlak, parlak

RENKLER : İstenilen her renk üretilebilmektedir.

YOĞUNLUK : 1,20 Kg/L (karışım halinde)

KATI MADDE : Hacimce : % 52 ± 1 (ASTM D 2697-03)

V.O.C. : 352 g/L (ASTM D 3960-05)

AMBALAJ : 18 kg 1.komponent ve 6 kg 2.komponent 

DEPOLAMA : Malzeme serin ve kuru yerde saklanmalı, malzeme kaplarının kapakları daima kapalı olmalıdır. +5 derecenin üzerinde muhafaza edilmesi uygun olacaktır. Uygun şartlarda depolama ömrü 1 yıldır.

BOYA HAZIRLAMA : Kullanmadan önce mutlaka karıştırmalıyız.  Açık ambalajlar kullanılmamalıdır ve tedarikçi ile temasa geçilmelidir.  Boya hazırlamada iki komponetli olunmasından dolayı karışımın uygun belirtilen oranlarda yapılması çok önemlidir. Belirtilen değerlerden farklı olacak karışım tüm teorik değerleri yanlış kılacaktır.
KARIŞIMIN YAPILMASI: 1.koponent boya ve 2.komponet sertleştirici olarak adlandırılmaktadır. Boya ile sertleştirici ağırlıkça 3:1 oranında karıştırılmalıdır. Örneğin 4kg 1.kopmonet  üzerine 1kg ikinci komponet ilave edilmeldir. Bu karışım net olmalı, az yada fazla ilave edilmemesine özen gösterilmelidir. Bu karışım yapıldıktan sonra epoksi tiner ile uygulama akışkanlığına getirlmelidir. Karışım yapıldıktan sonra 4-8 saat arasında tüketim yapılmalıdır. Aksi durumda karışım jel olacaktır ve kullanılmaz hale gelecektir. İki komponent karıştırıldıktan itibaren kuruma reaksiyonu başlamaktadır. Bu sebepten dolayı uygulanacak miktar kadar karışım yapılmalıdır.

YÜZEY HAZIRLIĞI : Kaplama sisteminin dayanıklılığı, yüzey temizliliğinin doğru yapılmasına bağlıdır. Yüzey kuru, pas, yağ ve diğer yabancı tabakalardan arındırılmış olmalıdır. En iyi netice DIN 55928 bölüm 4, standart derecesi Sa 2 ½ veya DIN ISO 12944-4 gereğince püskürtme yolu ile elde edilmelidir. Yüzey temizliği yapıldıktan sonra astar uygulamasından sonra uygulanmalıdır.  Özellikle epoksi astar üzerine olacak olan uygulamalarda sonuç mükemmel olmaktadır. Eski kaplamanın dayanıklılığı bir kaplama denemesi ile test edilmelidir. Hava koşullarından eskimiş, çatlaklı ve boyanın kusursuz bir şekilde yapışmadığı eski kaplamaların kalıntısız bir şekilde giderilmesi şarttır. Eski parlak ve düz kaplamaların zımpara yolu ile pürüzlü hale getirilmesi gerekmektedir. 

UYGULAMA ISISI : Hava ve yüzey ısısının +5 ile +30 arasında olmasına dikkat edilmelidir. Bağıl nem değerlerinde sıcaklık kadar önemlidir. Yüzey sıcaklığı çiğlenme noktasının en az 3 °C üstü olmalıdır.

UYGULAMA ŞEKLİ : Aırless veya havalı tabanca ile

UYGULAMA : Astar tam kuruduktan sonra sonkat uygulaması tercih edilmelidir. Mutlaka belirtilen oranlarda karışım yapılamalı ve 5 derecenin altında uygulanmamalıdır. Kat üzerine kat uygulaması yapılabilir. 2 kat uygulama önerilmektedir. 1.kat ince tozutma katı ve 2.kat esas uygualama katıdır. Yaş üzerine yaş uyulamalarda 1, kat uygulamadan sonra en az 30 dakika flash off süresi beklenmelidir. Bu süre geçtikten sonar ikinci kat boya uygulaması yapılabilir. Kuruma ortamda bekletilerek veya fırında gerçekleştirilebilir. 

KURUMA SÜRESİ : 200 C ve %65 rölatif nem ortamı düşünüldüğünde,

Toz Tutmama Kuruması Dokunma Kuruması Montaj Kuruması Mekanik Kuruması

Yaklaşık 1-2 saat Yaklaşık 4-7 saat Yaklaşık 24 saat Yaklaşık 7 gün

Fırında kuruma yapılacaksa 80°C de 30 dakika fırınlanması yeterli olacaktır.
BOYANABİLEN ALAN : İki katta, yüzeye bağlı olarak 1kg ile 3 m2 alan boyanabilmektedir.( 150 mikron kuru film kalınlığı baz alınarak hesaplanmıştır ). Metalshield hard ile beraber kullanıldığında 1kg ile 6 m2 alan teorik olarak boyanabilmektedir.

GÜVENLİK UYARILARI : Çocukların ulaşabileceği yerden uzak tutunuz. Serin yerde muhafaza ediniz. 10-25 0C derece arası önerilmektedir. Göz ile temasında bol su ile yıkayınız ve doktora başvurunuz. Yutulması halinde hemen doktora başvurunuz.

TEHLİKE UYARILARI : Yutulduğunda sağlığa zararlıdır

Yükleniyor
Yükleniyor...