x

ANT | ANTIMOSS

ANT | ANTIMOSS

ANT | ANTIMOSS

TANIM : Epoksi-poliamid,seramik esaslı, iki bileşenli , yüksek performanslı kaplamadır. Farklı kalınlıklarda uygulanarak su altı yüzeylerde son kat olarak kullanılabilir. Mükemmel kimyasal aşınma ve darbe dayanımına sahiptir. Kurşun bileşiği, suda çözünen madde ve kanserojen madde içermez.İçerisinde kullanılan özel kiyasallar sayesinde su altında yüzeylerde oluşan midye, zebra midyesi, yosun gibi oluşumlara karşı direnç oluşturur  ve yüzeylerde oluşumunu geciktirir.

KULLANIM ALANLARI : Sanayi de, su altı kullanılan makinalarda , barajlarda kullanılan ekipmanlarda uzun süreli aşıma ve yük yoğunluğuna karşı dayanım istenilen yüzeylerde uygulanabilmektedir. Güneş ışınını direk görmemesi gerekmektedir. Güneş ışının görecek yerlerde uygun sonkat uygulaması ile sistem tamamlanmalıdır.

GÖRÜNÜM : Parlak

RENKLER : İstenilen her renk üretilebilmektedir.

DEPOLAMA : Malzeme serin ve kuru yerde saklanmalı, malzeme kaplarının kapakları daima kapalı olmalıdır. +5 derecenin üzerinde muhafaza edilmesi uygun olacaktır. Kıvılcım çıkma olasılığına maruz kalmayan depolarda saklanmalıdır. Uygun şartlarda depolama ömrü 1 yıldır.

BOYA HAZIRLAMA : Kullanmadan önce mutlaka karıştırmalıyız. Düşük hızlı bir karıştırıcı kullanılmalıdır. Karıştırma biter bitmez tüm malzeme yüzeye dökülmelidir. Açık ambalajlar kullanılmamalıdır ve tedarikçi ile temasa geçilmelidir.  Boya hazırlamada iki komponetli olunmasından dolayı karışımın uygun belirtilen oranlarda yapılması çok önemlidir. Belirtilen değerlerden farklı olacak karışım tüm teorik değerleri yanlış kılacaktır.

KARIŞIMIN YAPILMASI: 1.komponent boya ve 2.komponent sertleştirici olarak adlandırılmaktadır. Boya ile sertleştirici belirtilen oranlarda oranında karıştırılmalıdır. Örneğin 4kg 1.komponent üzerine 1kg ikinci komponent ilave edilmelidir. Bu karışım net olmalı, az ya da fazla ilave edilmemesine özen gösterilmelidir.

YÜZEY HAZIRLIĞI : Uygulanacak yüzey yağdan, kirden arındırmalıdır. Kimyasallara maruz kalmış veya herhangi bir sebeple kirlenmiş olan beton yüzeylerde uygulamadan önce sağlam beton yüzeye ulaşılmalıdır. Yüzeydeki pürüzlülüklerin ortadan kaldırılması ve yüzeyin boyaya hazır hale getirilebilmesi için 100-150 mikron kalınlığında özel zemin verniği yüzeye uygulanmalıdır. Bu sayede yüzeyde kalan pislikler ve safsızlıklarla beraber yüzey problemleri giderilmiş ve boyaya hazır hale gelinmiş olacaktır. Zemin verniği de iki komponentli epoksi bazlı bir üründür. Depolama , boya hazırlama ve karışım yapma ile ilgili tüm bilgiler bu vernik içinde geçerlidir.

UYGULAMA ISISI : Boyanacak yüzeyin sıcaklığı en az 10°C olmalıdır. Yüzeydeki çiğlenme noktasının en az 3°C üzerinde uygulama uygun olacaktır. Aksi şartlarda uygunsuz performans gözlenebilir. 

UYGULAMA ŞEKLİ : Sert kirpi fırça, rulo. Burada dikkat edilecek olan husus, istenilen film kalınlığına ulaşıldıktan sonra kaplamayı kirpi rulo ile tarayarak, hava kabarcıklarının tabakayı terk etmesi sağlanmalıdır. Bu uygulama tabakada hava kabarcıkları oluşmasını engelleyecektir.

UYGULAMA : Karıştırma işlemi yapıldıktan ve yüzey uygulamaya hazır hale getirildikten sonra, malzeme yüzeye dökülmelidir veya hemen uygulanmalıdır. Pot life son derece sınırlı olduğundan dolayı kısa sürede olabilecek en fazla yüzey kaplanmalıdır. Karışımın donma süresi 30 DAKİKADIR. Bu değer hava bağıl nemine, ortam sıcaklığına bağlı olarak değişebilmektedir. Verilen değer oda sıcaklığındaki değerlerdir. Sıcaklık yükseldiğinde donma süresi hızlanacaktır. İkinci kat uygulamaları 24 sonra yapılmalıdır. 72 saatten sonra 2. kat uygulaması uygun olmayacaktır. Bu süre geçilmiş ise yüzeyi mutlaka pürüzlendirmek gerekecektir. Zemin verniği ile solventsiz epoksi boya içinde en az 24 saat bekleme süresi geçmelidir.

KURUMA SÜRESİ : Tabakanın kuruma süresi ortam sıcaklığı, yüzey sıcaklığı, film kalınlığı, uygulanan kat sayısı, havalandırma, yüzey hazırlığı, yüzeydeki vernik veya boya kalınlığı  gibi parametrelere bağlıdır. Bu değişkenler teorik olarak verilen değerleri değiştirebilecektir. Genel sıcaklık ve ortalama kalınlıklar değerlendirildiğinde kuruma süresi;
Yüzey kuruma  10 saat 

Sert kuruma      24 saat

Tam kuruma     7 gün

BOYANABİLEN ALAN : Boyanabilen alan uygulanacak boya kalınlığına göre belirlenmektedir. Film kalınlığı yüzeyde istenilen performansın ne olduğu, ne kadar yük taşıması istendiği veya yüzey performansının ne olması gerektiği gibi parametrelere bağlıdır. Teorik olarak önerilecek kalınlılara göre boyanabilen alan hesaplandığında;

200 mikron kuru film kalınlığında   5 m2/lt       3,46 m2/kg

300 mikron kuru film kalınlığında   3,3 m2/lt    2,34 m2/kg

500 mikron kuru film kalınlığında   2 m2/lt       1,42 m2/kg

ISIYA DAYANIM : 180 °c

RAF ÖMRÜ : 1 yıldır.

GÜVENLİK UYARILARI : Çocukların ulaşabileceği yerden uzak tutunuz.Serin yerde muhafaza ediniz. 10-25 derece arası önerilmektedir. İyi havalandırılan ortamlarda uygulama yapınız. Cilde temas etmesinden veya boya yapılan alanda doğrudan nefes almaktan kaçınınız. Herhangi bir temas halinde, cildin uygun temizleyici, su, sabun kullanılarak derhal temizlenmesi, eğer göze temas edilmiş ise gözlerin su ile yıkanması ve en kısa sürede tıbbi müdahale yapılması gereklidir.

Yükleniyor
Yükleniyor...